WITAMY W SERWISIE

"Zapomnianym przez wielu, przez nielicznych wspominanym." Płynący czas nieubłaganie zaciera pamięć o tych, którzy w tamtym czasie walcząc o ocalenie - przegrali. Oddzieleni od swych rodzin, nierozumiejący szaleństwa i zezwierzęcenia jakiego byli świadkiem, często spoglądają na nas ze starych fotografii, pragnąc zachować się w naszej pamięci. To właśnie z myślą o nich powstała ta strona - pomnik, by nikt i nigdy o nich nie zapomniał.

Jesień w wydawnictwie Replika        Mannerheim. Prezydent, żołnierz, szpieg to biografia niezwykle barwnej i ważnej dla Finów postaci, jaką był Gustaf Mannerheim. Jonathan Clements z właściwą sobie pieczołowitością w przystępny sposób opisuje życie codzienne i działalność człowieka, który stał się bohaterem. Nasza propozycja to opowieść o podróżniku i poszukiwaczu przygód, który stał się ojcem niepodległego narodu.

        Gustaf Mannerheim był jedną z najwybitniejszych postaci w historii XX wieku – i za takiego uważany jest do dziś. W 2004 roku w plebiscycie telewizyjnym uznano go za „Najwybitniejszego Fina wszechczasów”. Znalazł się tym samym w towarzystwie najznamienitszych przywódców. Jako młody fiński oficer w szeregach carskiej armii widział koronację ostatniego monarchy Rosji. Wykazał się brawurą i odwagą w wojnie rosyjsko-japońskiej. Pod przykrywką szwedzkiego antropologa spędził dwa lata jako tajny agent w Azji, biorąc udział w operacji „Wielka gra”. W czasie swoich Azjatyckich podróży po znalazł też czas, by nauczyć obsługi pistoletu 13. Dalaj Lamę oraz zinfiltrować japońską marynarkę wojenną. Cudem uszedł z życiem po wybuchu rewolucji październikowej, by stanąć na czele antyrosyjskiego ruchu oporu podczas lokalnego powstania i wojny domowej. Powrócił jako dowódca w najczarniejszej dla Finlandii godzinie, prowadząc do boju fińską armię podczas wojny zimowej.

        Jonathan Clements ma na swoim koncie biografie Mao Tse Tunga, Marco Polo, a ostatnio także chińskiego polityka Wellingtona Koo oraz księcia Saionji.


Autor:Jonathan Clements

Wydawnictwo:Replika

Gdzie kupić: