WITAMY W SERWISIE

"Zapomnianym przez wielu, przez nielicznych wspominanym." Płynący czas nieubłaganie zaciera pamięć o tych, którzy w tamtym czasie walcząc o ocalenie - przegrali. Oddzieleni od swych rodzin, nierozumiejący szaleństwa i zezwierzęcenia jakiego byli świadkiem, często spoglądają na nas ze starych fotografii, pragnąc zachować się w naszej pamięci. To właśnie z myślą o nich powstała ta strona - pomnik, by nikt i nigdy o nich nie zapomniał.

Noc Kryształowa - zapowiedź        Książka Martina Gilberta jest połączeniem pracy historycznej i reportażu. Zasadniczą częścią publikacji są budzące grozę relacje naocznych świadków – ponad sześćdziesiąt lat później ci, którzy w większości byli wówczas dziećmi, wspominali te wydarzenia z przerażającą dokładnością. Wielu Żydów liczyło, że sytuacja w Niemczech z czasem się unormuje. Tragicznie się mylili.

        W nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku w Niemczech doszło do antyżydowskich wystąpień ludności. Bezpośrednim pretekstem do przeprowadzenia akcji zainicjowanej przez władze partyjne i państwowe było zabójstwo sekretarza ambasady niemieckiej w Paryżu, Ernsta vom Ratha, dokonane kilka dni wcześniej przez żydowskiego emigranta z Niemiec, Herschela Grynszpana. Spalono lub zdewastowano tysiące synagog, domów i sklepów, a wielu Żydów straciło życie. Choć akcja miała mieć charakter spontanicznego ruchu obywatelskiego, uczestniczyły w niej bojówki SA oraz członkowie SS, przy biernej postawie policji i straży pożarnej. Gdy podczas konferencji prasowej zapytano Goebbelsa o to niezrozumiałe zachowanie stróżów prawa, ten odpowiedział: „Nie mogłem wydać naszym policjantom rozkazu strzelania do Niemców, których w głębi ducha popierałem”. Brak stanowczej reakcji ze strony innych państw utwierdził przywódców nazistowskich w przekonaniu, że można bezkarnie opracować „ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej”.

        Martin Gilbert należy do czołowych historyków ostatniego stulecia. Ma na swoim koncie ponad osiemdziesiąt prac, w tym ośmiotomową biografię Winstona Churchilla (którą zaczął pisać z jego synem) i monografie poświęcone I i II wojnie światowej oraz historii XX wieku. W prezentowanej przez nas publikacji opisuje pogrom, który wielu historyków uważa za początek Holokaustu.


Autor: Martin Gilbert

Wydawnictwo: Replika

Data premiery: 25.10.2010

Gdzie kupić: