Jak używać Internetu przy poszukiwaniu zaginionych w trakcie II WŚ?

Jak używać Internetu przy poszukiwaniu zaginionych w trakcie II WŚ?

Wiele rodzin próbuje odnaleźć kontakt do zaginionych podczas II wojny światowej. Jak właściwie zacząć poszukiwanie zaginionych krewnych i przyjaciół rodziny?

Wcześniej jedynie archiwa

Mimo upływu ponad 75 lat od zakończenia ostatni walk, nadal istnieje ogromna liczba rodzin, które na zawsze utraciły kontakt ze swoimi zaginionymi bliskimi. Przez dziesiątki lat poszukiwaniami zajmowali się sami, najczęściej przeglądając różnorakie archiwa, które niejednokrotnie okazywały się niekompletne lub zniszczone. Nowe technologie pozwalają na dużo szybsze i skuteczniejsze poszukiwania zaginionych podczas II wojny światowej. Dzięki powszechnemu dostępowi do Internetu coraz więcej ludzi utrzymuje ze sobą stały kontakt. Ponadto, szybki rozwój globalnej sieci oznacza jeszcze szybsze rozprzestrzenianie się historii osób zaginionych, a to przekłada się na liczbę osób, która daną tragiczną historię usłyszy. Szukanie informacji w niekompletnych archiwach i urzędach miast przechodzi powoli do lamusa, a digitalizacja kartotek i raportów znacząco ułatwia, i tak trudne, poszukiwania.

Gdzie dzielić się historią zaginionej osoby?

Aby dotrzeć do jak największej liczby osób należy niezwłocznie skorzystać z wszelkich dostępnych portali social media. Łatwość i swoboda w udostępnianiu wypowiedzi innych użytkowników na portalach social mediowych ułatwi rozprzestrzenianie się prośby wśród internautów. Poza tym, warto odwiedzić jedne z największych stron poświęconych internetowym wykopaliskom, które agregują przydatne informacje z całego Internetu. Olbrzymia baza użytkowników, dzielenie portalu na specjalne działy oraz specjalistyczna wiedza ich użytkowników z pewnością ułatwi poszukiwania. Jeśli posiada się szczątkowe informacje np. o pobycie zaginionej podczas II WŚ osoby na terenie Polski, warto zwrócić się do użytkowników polskich serwisów historycznych lub zajrzeć na specjalne fora, które bardzo często specjalizują się w historycznych poszukiwaniach.

W jaki sposób pomagają Internauci?

Na samym początku warto zaznaczyć, że pomoc Internautów w poszukiwaniach zaginionej podczas II wojny światowej rodziny jest bezcenna. Użytkownicy forum, serwisów historycznych czy portali social media wykonują tę pracę nieodpłatnie, najczęściej, aby przyczynić się do skrócenia rodzinnej tragedii. Na czym polega siła wspólnego działania Internautów? Przede wszystkim kontakty. Im więcej osób interesuje się poszczególną historią, tym większy ma ona rozdźwięk. Oczywistym jest, że w ten sposób istnieje większa szansa na natrafienie na kogoś kto np. rozmawiał lub słyszał o poszukiwanym zaginionym. Ponadto wielką siłą wspólnego działania jest możliwość rozkładania niewielkich płatności np. dojazdu do danego biura archiwalnego. Istnieje wiele znanych “cudów”, w których rodzina porzucająca nadzieje na odnalezienie ostatecznego miejsca spoczynku kontaktuje się z historykiem, który rozwiązuje sprawę w kilka tygodni. Specjalistyczna wiedza historyka może okazać się warta więcej niż kilkadziesiąt lat szukania zaginionych na własną rękę.

Dodaj komentarz