Jakie są sposoby na szukanie zaginionych w trakcie II WŚ?

Jakie są sposoby na szukanie zaginionych w trakcie II WŚ?

Wiele osób pragnące poznać historię własnego rodowodu miewa problemy z okresem II wojny światowej. W jaki sposób szukać zaginionych w trakcie II WŚ członków rodziny?

Najważniejsze są podstawowe informacje!

Aby skutecznie rozpocząć poszukiwania zaginionych przyjaciół lub członków rodziny, niezbędne będzie ustalenie podstawowych informacji na temat zaginionego. Poszukiwania powinny zaczynać się ustaleniem imienia i nazwiska, kraj urodziny i kraj, w którym po raz ostatni go widziano lub o nim słyszano. W celu pozyskania takich danych osobowych najłatwiej zwrócić się do starszych członków rodziny. Rodziny szukające zaginionych podczas II wojny światowej zaczynają najczęściej od określenie kraju w jakim może lub mógł przebywać. Oprócz tego warto sprawdzić, czy istnieje możliwość, że krewny przeżył działania wojenne. Podczas krwawego konfliktu dochodziło do systematycznych zsyłek i osadzeń w ośrodkach pracy i śmierci. Z tego powodu warto przejrzeć oficjalne raporty i kartoteki sporządzane przez żołnierzy niemieckich i radzieckich. 

Czy w poszukiwaniach pomoże Czerwony Krzyż?

Dla rodzin, które bezskutecznie poszukują zaginionych krewnych i przyjaciół utworzono specjalny Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża, który zajmuje się m.in.: pomocą przy łączeniu poszczególnych spraw zaginięcia. Aby uzyskać taką pomoc należy przesłać do organizacji list, który w dokładny sposób tłumaczy całą historię zaginionej osoby. Warto pamiętać, że im więcej informacji zostanie zawartych w liście, tym większe prawdopodobieństwo na zauważenie podobieństwa w oddzielnie złożonych wnioskach. Szukanie zaginionych polega na kontaktowaniu rodzin, które szukają siebie nawzajem. Cały proces jest trudny i żmudny, ale zawsze warty spróbowania.

Jaki informacje posiadają urzędy stanu cywilnego?

Rodziny, które posiadają już podstawowe informacje na temat zaginionych oraz znają kraj ich ostatniego pobytu mogę spróbować skontaktować się z zaginionym członkiem rodziny bezpośrednio przez telefon. W wielu państwach osoby te widnieją w książkach telefonicznych, ale z powodu powtarzających się nazwisk nie zawsze będzie to skuteczne. Jeśli próby skontaktowania się przez telefon nie wyjdą, warto zastanowić się nad odwiedzinami urzędu stanu cywilnego kraju, który zamieszkuje osoba zaginionego. Urzędy chętnie pomagają w dotarciu do odpowiednich osób, a jeśli wychodzi to poza ich możliwości, zgłoszą sprawę do odpowiednich służb.

Korzystaj z Internetu!

Należy pamiętać, że XXI wiek udostępnił technologię umożliwiającą łączenie milionów ludzi w zaskakująco krótkim czasu – Internet. Rodziny zaginionych mogą szukać pomocy na forach internetowych poświęconych tworzeniu drzew genealogicznych i poszukiwaniu zaginionych krewnych. Nigdy niewiadomo czy zagubiona rodzina sama nie umieściła specjalnego ogłoszenia, w którym prosi innych o pomoc w uzyskaniu kontaktu. Portale typu social media w znacznym stopniu ułatwiają dotarcie do tysięcy użytkowników, a liczne internetowe akcje poszukiwawcze pomagają rocznie setkom rodzin. Internet jest świetnym miejscem na poszukiwanie rodziny zaginionej w trakcie II wojny światowej, oczywiście jeśli robi się to z głową.

Dodaj komentarz