Polscy sportowcy, którzy zaginęli podczas II wojny światowej

Polscy sportowcy, którzy zaginęli podczas II wojny światowej

Zarówno niemiecki, jak i radziecki okupant podczas II wony światowej prowadził szeroko zakrojone akcje wywozu Polaków poza granicę kraju. Część z nich trafiała do niemieckich obozów pracy i śmierci, część przymusowo wyjeżdżała na dalekie krańce ZSRR.  Podczas wojny zaginęło wiele sportowców, których los do dzisiaj nie jest znany. Kim byli Ci narodowi bohaterowie?

Tragiczny los polskiego piłkarza

Akcje wywozu polskiej inteligencji, sportowców i artystów miała jeden cel – podniszczyć państwo polskie u jego podstaw, uniemożliwiając organizacje walk powstańczych i partyzanckich. Zygfryd Czempisz, urodzony w Berlinie, był polskim piłkarzem, który trenował piłkę nożną hużod 16 roku życia. Do 1934 roku reprezentował polski klub sportowy Diany Katowice, dla którego w 1934 roku zdobył tytuł mistrza Polski. W tym rownież roku zmienił swój klub sportowy na Ruch Chorzów, który reprezentował do momentu wybuchu II wojny światowej. Czempisz był świetnym sportowcem, w czasie swojej kariery trzykrotnie sięgnął po mistrzostwo Polski. Swój ostatni mecz przeciwko Warcie Poznań zagrał 20 sierpnia 1939 roku, 12 dni przed wybuchem II wojny światowej. Losy Zygfryda Czempisza w kontekście umiłowania do Polski są tragiczne. Po zakończeniu kampanii wrześniowej zagrał w pięciu spotkaniach. Krótko po tym został wciągnięty do armii niemieckiej – Wermachtu. Od tego czas brak informacji na temat jego życia. Niewiadomo czy zginął podczas wojny lub gdzie osiadł się po zakończeniu konfliktu.

Życie polskiego zapaśnika

Losy polskich sportowców uznanych za zaginionych podczas II wojny światowej do dzisiaj są niezmiennie przykrymi historiami. Często wrzuceni w wir wojny sportowcy nie mają prawa wyboru po której stronie konfliktu chcą się postawić. Tak rownież było w przypadku Henryka Ganzera, polskiego zapaśnika, który reprezentował Polskę w Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie w roku 1928. Ganzera rodził się w Szczygłowicach i już od najmłodszych lat interesował się zapasami. W trakcie swojej sportowej kariery pięć razy zdobył mistrzostwo Polski, ponad to reprezentował polskie kluby sportowe takie jak Gwiazda Rybnik, Sokół Knurów czy Sokół Katowice. Podobnie jak Zygfryd Czempisz, Henryk po rozpoczęciu wojny został wcielony do Wermachtu. Dokumentacja niemiecka zawiera informacje na temat jego życia do 1945 roku, jednakże od tego czasu słuch po nim zaginął.

Wioślarz zesłany w głąb ZSRR

Związek radziecki od samego początku okupacji ziemi polskich prowadził akcje zsyłania i wyniszczania polskiego społeczeństwa. Ofiarą czystek inteligencji i osób o charakterze międzynarodowym padł polski wioślarz – Jerzy Kepel. Kepel urodził się w Wilnie, a od młodości reprezentował, najpierw klub AZS Wilno, a następnie klub AZS Warszawa. W czasie swojej sportowej kariery wielokrotnie reprezentował Polskę na międzynarodowych regatach, a na terenie kraju cztery razy sięgał po podium mistrza Polski. Niestety, podczas przygotowywania się do Igrzysk Olimpijskich w 1940 roku w Helsinkach, wywiad radziecki uznał go za szpiega. Jedynym dowodem na szpiegostwo były międzynarodowe kontakty sportowca. Jerzy Kepel został skazany na 10 lat ciężkich robót w kopalniach na dalekiej Syberii. Granice Polski opuścił w roku 1939, a więcej informacji na jego temat nie znaleziono. Zaginął podczas podróży przez ZSRR.

Dodaj komentarz